Teremtésvédelmi Est: Sivatag lesz a Duna-Tisza köze?
2025.03.24. 18:00
Velich Andrea az ELTE Bölcsészettudományi Kar habilitált egyetemi docense
Velich Andrea az ELTE vízmegőrző szándékú „ClimEx-PE” projektjét egy népszerűsítő előadásban mutatja be, majd a témában készült néhány rövid dokumentumfilm részletet mutat be, amit egy rövid beszélgetés követ. A ClimEx-PE projekt részeként Európában, így az ELTE-n is ez egy interdiszciplináris kutatás, amelynek célja a fenntartható vízgazdálkodási innovációk népszerűsítése, valamint a klímaváltozás következményeként a szélsőséges víz események kockázatainak és kockázatkezelésének oktatása, tudatosítása.
Az EU Horizon 2020-Water4All felhívás keretében az ELTE-vel, mint nemzetközi kutatókonzorcium vezetőjével (az Utrechti, a Barcelonai és Zaragozai Egyetemek és a dublini Trinity College részvételével) létrejött „ClimEX-PE” projekt résztvevői kutatási támogatást kaptak 2024-27-re. A ClimEx-PE kutatás formabontó módon kapcsolja össze a felszínalatti vízáramlási rendszerek ismeretét, a célzott felszínalatti vízutánpótlást és a társadalom kutatásba történő bevonását mind hazánkban, mind az EU-ban. A várható eredmény kiemelt jelentőségű a szélsőséges éghajlati események mérséklésében, ezáltal hozzájárulhat az emberiség és az ökoszisztémák megfelelő vízellátásának biztosításához.
Az extrém hidrológiai események hatásainak mérséklése, az emberiség és az ökoszisztémák biztonságos vízellátásának biztosítása korunk egyik legjelentősebb kihívása. A fő vízkészletek a víztartó rétegekben találhatók, mint a talajvíz. A felszín alatti vizek felszíni víztestekhez és ökoszisztémákhoz való kapcsolódása sérülékennyé teszi ezeket a tartalékokat a szélsőséges eseményekkel szemben, de tompíthatják a hidrológiai szélsőségek hatásait is. A talajvízre vonatkozó általános ismeretek azonban ma még korlátozottak. A ClimEx-PE projekt fő célja a talajvíz áramlási rendszer értékelése, a helyi léptékű MAR (Managed Aquifer Recharge) technikák és a közös kreatív társadalmi szerepvállalás, illetve az új és továbbfejlesztett természetalapú, ELTE szabadalom MAR (NB-MAR) népszerűsítése, elterjesztése.
Az esemény fő támogatói:
a Terézvárosi Önkormányzat és a Pálferi Alapítvány
1065. Budapest, Nagymező utca 49. 1. emelet 1. balra az első ajtó. Kapucsengő: 50.