2017-2018. évad

Keddi alkalmak Pálferivel

Az utolsó alkalom

A belső ős konfliktusok. 1. Félelem a haláltól. 2. Az anya elvesztésétől való félelem. 3. Az anya szeretete elvesztésétől való félelem. 4. A büntetéstől, kritikától való félelem. 5. A kasztrációtól való félelem. 6. Félek attól, hogy rosszat teszek, hogy rossz vagyok. 7. A természet erejétől való félelem. 8. Kontrollvesztéstől való félelem. 9. A belső vágyaink és a külső akadályok közti konfliktus átélése. 10. Szorongás az ismeretlentől. 11. Szorongás az értelmetlenségtől, a céltalanságtól. Logoterápia. 1. Az…

Mit kezdjünk a sebzett gyerek énrészeinkkel?

Mit kezdjünk a sebzett gyerek énrészeinkkel? Képes vagyok megkülönböztetni az énrészeimet. Új fajta problématudat kifejlesztése. A gyermeki énállapotok nagyon értékes részeim voltak. Van közöm ezekhez a részekhez. Örkény egyperces az önállóan bevásárló férjről. Megértem a sebzett gyermeki részem. Termékeny, kreatív folyamatok, a folyamatokban látni tudás. Kreatív folyamat – családi konfliktus – példa: rend-rendetlenség. Lényeglátó gondolkozás – kiismerjük magunkat a témáinkban, és új folyamatokat kezdünk. Cirkuláris okság. Az alapvető ős belső konfliktusok. 7. A bennem élő…

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból. 4.

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból. 5. Megértem a sebzett gyermeki részem, a sérült gyermeki énrészek természete. Önbántalmazó énrész – szuicid krízis. Diszfunkcionális, maladaptív énállapotok. Elhanyagolt, bántalmazott, traumatizált énrész. A haragos gyerek. Az alkalmazkodó gyerek. Grandiózus énrész – Mese: Életpiac. Függő rész. Bevezetés a 6. pont előtt. 6. Termékeny, kreatív folyamatok, a folyamatokban látni tudás. A házastársi elégedettség. Társkapcsolati alap konfliktustéma: a rend, rendrakás. (1) nem vagyok jól, (2) csinálok valamit, (3)…

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból. 3.

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból. 5. Megértem a sebzett gyermeki részem. 1. Az önbántalmazó gyerek. Történet: álmában meghalt mellettem a férjem. 2. Az elhanyagolt, bántalmazott, traumatizált gyerek. 3. A dühös gyerek. 4. Az alkalmazkodó gyerek. 5. Grandiozitás által önvédő gyerek.

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból. 2.

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból. 5. Megismerem a sebzett énállapotaimnak a természetét. Történet – Bántalmazott gyerek. – A pofon.

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból.

Sérült gyermeki énállapotok – gyógyulás a sebzett gyermeki énállapotainkból. Összefoglalás az énállapotokról. Alap helyzet: krónikus társkapcsolati konfliktusok. 1. Önbántalmazó gyerek. 2. Az elhanyagolt, magára hagyott, traumatizált gyerek. 3. A dühös gyerek. 4. Az alkalmazkodó gyerek. 5. A grandiozitás által önvédő gyerek. 6. A függő. Hogyan tudunk gyógyulni? 1. Van bennem egy egészséges rész. 2. A problématudat kialakítása. 3. A gyermeki énállapotok nagyon értékes részeim voltak, amikor kialakultak. 4. Egy életen keresztül együtt fogok élni a…

A szándékos vakság társadalmi vetületei.

A szándékos vakság társadalmi vetületei. A férfi a grandiozitás által, a nő az alkalmazkodás által védi magát. A kultúra változásával a férfi a függőségbe menekül, a nő a grandiozitásba. Az álmaink segítenek az életünket megvalósítani. Az álmaink megvalósítása vs. a küldetésünk megvalósítása. Elengedés – odaadás. A félelem, a mohóság és a szabad gyerek – szeretetéhség és szeretetmohóság.

Szándékos vakság - Megkülönböztetések a sebzett gyermeki részeink tükrében.

Szándékos vakság - Megkülönböztetések a sebzett gyermeki részeink tükrében. (1. Önbántalmazó gyerek. 2. Traumatizált sebzett gyermek. 3. Dühös gyerek. 4-5. Önvédelmező gyerek. 6. A függőség, a függő rész.) Átlépések a diszfunkcionális énrészeink között. (Grandiozitás – függőség. Függőség – Elhagyatott gyerek. Elhanyagolt gyerek – dühös gyerek – önbántalmazó gyerek. Dühös gyerek – önbántalmazó gyerek – függőség. Önbántalmazó gyerek – alkalmazkodó önvédelmező gyerek. Alkalmazkodó gyerek – traumatizált gyerek. Traumatizált gyerek – grandiózus önvédelmező gyerek: – Adolf Hitler.…

Szándékos vakság - a klasszikus sérült gyermeki részeink felismerése a húsvéti gyónás tükrében.

A klasszikus sérült gyermek részeink felismerése a húsvéti gyónás tükrében. 1. Az önbántalmazó gyerek. 2. Az elhanyagolt, magára hagyott, traumatizált gyerek. 3. A haragos gyerek. 4. Önvédelmező gyerek, alkalmazkodással védekező gyerek. 5. A grandiozitás által való önvédelmező gyerek.

Szándékos vakság - Az alapvető ős belső konfliktusok - A félelemmel kapcsolatos magatartásmódok 3.

A szándékos vakság öt komponense – „Nem akarlak a szemedbe dicsérni, nehogy elbízd magad.” A szándékos vakság okai – Az alapvető ős belső konfliktusok, konfliktuskerülés. 1. Félelem a haláltól. 2. Az anya elvesztésétől aló félelem. 3. A fontos személy szeretetének elvesztésétől való félelem. 4. Félelem a kritikától. 5. A kasztrációtól való félelem. A belső konfliktus megküzdésének folyamata. Az ödipális konfliktus elakadása. A félelemre adott válaszok. Az önmagamat bántalmazó részem. Az alapvető ős belső konfliktusok (folytatás)…

Szándékos vakság - Az alapvető ős belső konfliktusok - A félelemmel kapcsolatos magatartásmódok 2.

Szándékos vakság - Az alapvető ős belső konfliktusok - A félelemmel kapcsolatos magatartásmódok (2.) 1. Elmenekülök a félelem elől. 2. Elmerülök a szorongásban. 3. Fogcsikorgatok. Edith Eva Eger: A döntés (részlet) 4. Szembenézek a félelmemmel és a helyzettel. Az alapvető ős belső konfliktusok (folytatás) 5. A kasztrációtól való félelem.

Szándékos vakság - Az alapvető ős belső konfliktusok.

Köszöntlek benneteket! Bele is csapok. Azt nem értem, hogyhogy nem esik a hó? Hát egészen, az otthonosság érzéséhez kapcsolódott már az, hogy kedden esik a hó. (00:10) Szándékos vakság Ismétlés Ott tartunk, hogy a szándékos vakság nagy témájáról beszélünk, de persze mindig túlmutatunk ezen az egyetlen témán. Engedjétek csak meg, hogy valahogy… Látom értelmét annak,…

Szándékos vakság - Az alapvető ős belső konfliktusok.

Az alapvető ős belső konfliktusok. 1. Együttműködés a halállal. Dr. Kamuti Jenő. A születés élmény. 2. Az anya elvesztésétől való félelem. Elvesztettem a pénztárcám. Amit nem veszthetek el, hogy én szeresselek téged. Hol vannak a normális férfiak? A biztonság ára: rengeteg szabály. 3. A szüleim szeretetének elvesztésétől való félelem. 4. A büntetéstől, kritikától való félelem és szorongás.

Szándékos vakság - Félelem a megsemmisüléstől és a haláltól

Szándékos vakság - Félelem a megsemmisüléstől és a haláltól. Edith Eva Eger: A döntés. Konfliktuskezelő stratégiák. 1. Önérvényesítés – A szmötty. 2. Az alkalmazkodás. 3. Kilépek a konfliktusból. 4. Kompromisszum. 5. Együttműködés. Elizabeth Kübler-Ross: A haldoklás 5 fázisa. 1. Elutasítás, tiltakozás. 2. Düh. 3. Alkudozás. 4. Depresszió. 5. Belenyugvás, elfogadás.

Szándékos vakság: belső konfliktus - külső konfliktus.

Félelem a belső- vagy külső konfliktusoktól. Egészséges gyerek, reális felnőtt, gondoskodó szülő. Öntyöm-pöntyöm a keresztelésen. Az apa az életre „tanítja” a gyerekét. Növekedési helyzet a segítő kapcsolatban. Reális felnőtt – gondoskodó szülő. Bizalom – kihívás. Hitelesség – megbízhatóság. Tartás – tisztelet. Szükségletek – együttérzés. Képes vagyok magamért cselekedni – elköteleződöm melletted. Belső konfliktus – külső konfliktus. 1. Belső konfliktusból külső konfliktust csinálok. 120 kenguru és koala. Autóvezetés a zebránál. Mozifilm, a rendőr közli a hozzátartozó…

Szándékos vakság – Szabad gyerek, reális felnőtt, gondoskodó szülő

A szándékos vakság okai. A külső vagy belső konfliktustól való félelem. Eric Berne egészséges felnőtt modellje: szabad gyerek, reális felnőtt, gondoskodó szülő. A szabad gyerek. A bohóc, az udvari bolond szerepe. ’56-os bevándorló – Olaszország, Franciaország, Ausztrália. Bizalom, szőre, bőre, izma, zsigere. A próféta. A szegény ember. Diákok szökése Ausztriába. Reális felnőtt – gondoskodó szülő. Bizalom – kihívás. Világos tartás – fogyhatatlan tisztelet.

Dr. Kádár Annamária: Az én mesém: Hogyan írjuk meg és át személyes élettörténetünket?

Dr. Kádár Annamária: Az én mesém: Hogyan írjuk meg és át személyes élettörténetünket? Családtörténetek. Robyn Fivush és Marshall Duke kutatásai. Intergenerációs én, rugalmas alkalmazkodóképesség – nagymama meséi. Családtörténetek narratívái: emelkedő, ereszkedő, váltakozó narratíva. A család bor elkobzásának története. Átkeretezés. A gyerekek élettörténete. „Beszajok!” „Remélem, megdöglött.” Lilla és Tündérbogyó. Zimbardo – időperspektívák. A múlthoz való viszonyulás. A jelenhez való viszonyulás. A jövőhöz való viszonyulás. A mesehős útja Zimbardo időperspektívái mentén. Varázsmese. Elindulás, kilépés a komfortzónából. Nagymama…

Szándékos vakság - A szándékos vakság területei.

A szándékos vakság jellemzői. A szándékos vakság területei. Egyéni életvitel. Társkapcsolat. Társkapcsolat, társas vakság. Családi vakság. Intézményes vakság, társadalmi vakság. Az emberiségre vonatkozó vakság. A szándékos vakság lélektani háttere. Énvédő mechanizmus: tagadás. A realitás három szintje. Szubjektív realitás. Objektív realitás. Egyetemes realitás. Párhuzamok a szándékos vakság lélektani hátterében. Kudarc és kudarcélmény. Siker és sikerélmény. Biztonság és biztonságérzet. Tudatos tekintet. A tudatosság folyamata. A Viszkis. Kórházi lelkigondozás. Edith Eva Eger: A döntés. Traumaterápia. Történet: Adam Peaty.

A szándékos vakság - Az ideológiák (folytatás).

Párhuzamok az ideologikus gondolkozásban. 1. Optimizmus és pesszimizmus. 2. Viselkedés és magatartás. 3. Vélemény és meglátás. Történetek a szándékos vakság ideológiai vetületeiből. Térdeplő-szék. „Güzükém!” Dunai flottilla. Nagycsütörtöki lábmosás. Nemes Ödön atya. Szentmisén. Kisdobos őrsgyűlés helyett. A szándékos vakság okai. – Rutin, bevésődés az agyunkban. Ford T-modell. Gyerekek és az okos eszközök oktalan használata.

Szándékos vakság - Isten fókája, avagy az ideológiák

Számok, adatok, tények. KSH – a katolikusok aránya a magyar társadalomban. Gazdasági világválság – Kahneman javaslatai. A katolikus egyház fogyása. 3. Az önmagunkról alkotott kép. A bennem élő kép megváltoztatása. 15 perces gyakorlat: két szék, toll, papír. A legtöbb ember miért csal, ha csal? Bűn, bűntudat, és az önmagamról alkotott kép. On The Spot: Diktátorok gyermekei - Kambodzsa. A tartótiszt. Kutatás: csalás a mamutvállalatoknál. Kutatás: fej vagy írás. A szándékos vakság okai – 6. Az…

Kölcsönös neurotikus allergia - A magunkról (és a másikról) alkotott kép kitágitása.

Az énképünk fönntartására irányuló törekvéseink, a realitás elárulása révén is. Vízesés. Két független világban létezés – a pornófüggő egyetemista. Az önbecsülés – a kollégiumi szoba takarítása. A kölcsönös neurotikus allergia. Snooker bajnokság. A feleség széke mögött. A férj széke mögött. Nincs kompromisszumos megoldás. Megváltozik bennem a rólad alkotott kép. A férfi adventje 2017. A prostituált és a stricije. Johari-ablak. Alapvető változás. 1. Képesek vagyunk pozitív kapcsolati üzeneteket adni egymásnak. 2. A másodlagos érzések megváltoznak.

Hogyan tud egymással együttműködni a kivitelező én és a tervező én?

Tervező én, kivitelező én – megoldások. 2. Önkorlátozás, a szabadságunk szabad használata. 3. Mással foglalkozás. A kényszerbetegek nem tudják elterelni a figyelmüket. 4. Jutalmazás-büntetés. 5. Szabályok. Rabszolgamunkák. 6. Negatív érzésre vonatkozó utasítások. 7. Ellenőrzés és kontroll. 8. Szabályozni a szabályozást. 4E: Egészség, Eredményesség, Elégedettség, és Együtt. 1. Eljutni a szabadságunkig. 2. A kompetencia tudat átélése. 3. Nem szabályokról van szó, hanem személyekről.

Szándékos vakság. Tervező én, kivitelező én – megoldások.

Szándékos vakság. Ismétlés. A szándékos vakság jellemzői. 2-3 éves gyerekeknek nem szükséges okos eszközöket adunk. Társkapcsolati kommunikáció előadás. – „Hol vannak a normális férfiak?” A gazdasági világválság oka a mohóság. Paul McCartney: hétfőnként ne együnk húst. A szándékos vakság okai. Rendszerszintű problémák. „Mit számít az egy ember?” Egyirányú figyelem. Megszűrjük, ami a hiedelmeinket kikezdi. Tervező én, kivitelező én. Megoldási lehetőségek, párhuzamok. Ismétlés. Emlékező én, tapasztaló én. A megbocsájtás folyamata. Lassú gondolkozás, gyors gondolkozás. Gyermeki rész,…

Emlékező én, tapasztaló én. - Mitől lesz jól az emlékező én? Mitől leszek jól?

A szándékos vakság. Ismétlés. Tervező én – kivitelező én. New-England-i halászok. A gazdasági világválság oka a mohóság. Anonim Ateisták csoportja. Miért kezdjek el itt és most dolgozni az örök életért, az üdvösségért, a menyországért? A pici babáknak emberekre van szükségük, és nem tárgyakra. Megoldási lehetőségek, párhuzamok. Lassú gondolkozás, gyors gondolkozás. Gyermeki rész, felnőtt rész. Emlékező én, tapasztaló én. Kahneman: bél- és gyomortükrözéses kutatás – Mitől lesz jól az emlékező én? 1. A pozitív befejezés. 2.…

Szándékos vakság - A halál. - Richard H. Thaler

A szándékos vakság okai (ismétlés) Richard H. Thaler: Rendbontók. – Ökonok. A halál. Halál, haldokló, haldokló személy. Pánikroham – elásott kiskutyák. Hit, hívők, személyek. Kislány – addig beszéljünk a szeretteinkkel, amíg még élnek. Richard H. Thaler – további kísérletek, kutatások. 100 pontos ZH. A túlélő és a 10 müzli szelet. – Kesudió (ropi) az asztalon. – Pillecukor. Tervező én – végrehajtó én. Bűntudatkeltés. Szabályok. Megoldási lehetőségek, párhuzamok. 1. Gyermeki rész, felnőtt rész. 2. Lassú részünk,…

Szándékos vakság

Mi az, ami érvényes? A szándékos vakság jellemzői – ismétlés. A szándékos vakság okai. 4. Rendszerszintű problémák. Ronnie O’Sullivan és a szütyős nő. 5. Megszűrjük mindazt, ami kikezdi a hiedelmeinket. Az IQ és a boldogság. Valaki mindig a perifériára szorul a csoportban. Richard H. Thaler – Közgazdasági Nobel-díj 2017. – viselkedési közgazdaságtan. Feri tapasztalatai a papságának első éve után. Kahneman – Elméleti vakság.

Szándékos vakság

A szándékos vakság okai. 2. Pozitív érzéseket közvetítő, és kiváltó információk gyűjtése. 3. Meg fogunk szűrni sok minden olyasmit, ami kikezdi a hiedelmeinket. Kovácsék és Szabóék. Tikkadt szöcske, a fekete bárány. Alkoholista apa. 4. Rendszerszintű problémák. Zimbardo: A hős egy átlagos ember, aki valami rendkívülit tesz. Milgram kísérlet – az emberek képesek agresszív cselekedetek végrehajtására, ha egy felsőbb hatalom vállalja azért a felelősséget. Az első baba születése után… Az orvos és a kiégés. Rendszerszintű zavar…

Szándékos vakság

A szándékos vakság jellemzői (ismétlés) A rendszerszemlélet alapvetései. Az élő rendszereknek szükségük van a működésükhöz szükséges energiára. Az eredményes párterápia alapja: plusz 6 óra hetente. A kapcsolatainkba nem fektetjük be a működéséhez szükséges energiát. Minden élő rendszer megpróbál egyensúlyba kerülni. – Kóros egyensúly. Az igazság ismerete a változáshoz nem elég. Az élő rendszerek működéséhez a legtöbb energiát az információ áramlás biztosításával lehet megtakarítani. A szándékos vakság okai. 1. Egyirányú figyelem. „Fényt vigyek oda, ahol sötét…

Szándékos vakság

Mi az, ami „érvényes” az életemben? Szándékos vakság. Alice Stewart – a röntgensugárzás károsan hat a magzatokra. 1. Közkeletűen elfogadott hiedelem – mértékkel mindent lehet. Biztonságos kötődés. Kapcsolati zavarok. Ne hagyjátok magára a síró gyereket! 2. A hiedelmekhez elfogadott érzelmek kapcsolódnak. A technológiai fejlődés kapcsán kialakuló hurrá-optimizmus. Brad Pitt – Szöveségesek. A szerelem egy természetes regresszió. Negatív érzelem is kapcsolódhat a hiedelemhez. 3. Az önmagamról alkotott kép. „10 évembe tellett míg rájöttem, hogy a férjem…

Mi az, amit a szívünk mélyén úgy élünk meg, hogy: ez érvényes?

Mi az, amit a szívünk mélyén úgy élünk meg, hogy: ez érvényes? Megközelítések a témához. Kutatások, statisztikák. Szándékos vakság. Vágy, szükséglet, érték, igazság, szabályok. A szőlőmunkásokról szóló példabeszéd (Mt 20,1-16a) Mit tehetnék érted? Templombúcsú. Tulajdonképpen mire van szükséged? Ha együtt vagyunk bajban, hogy tudnánk együtt kijönni ebből? Hajléktalan szálló.

Évad eleji kérdések

Üdv nektek! (taps – szerk.) Köszönöm! Örülök nektek. Hanggal nem vagyok túl jól eleresztve, kissé megmélyült. Aztán majd meg is gyógyul, remélem. Bevezető Nagyon sok kérdést tettetek föl, annyira sokat, néhány nap alatt körülbelül százat. Úgyhogy ez rögtön levette a vállamról azt a terhet, hogy azt gondoljam, hogy az összes kérdésre tudok válaszolni. Úgyhogy ezt…



Azon dolgozunk, hogy embertársaink testi-lelki jóllétét elősegítsük. Hogy önmagukhoz és embertársaikhoz fűződő kapcsolataik pozitív irányban fejlődjenek. Személyiségük minél teljesebben kibontakozzon, életük kiteljesedjen. Legyél részese Te is ennek a munkának!

Támogasd a pálferis közösséget!

Fő támogatónk:

További támogatóink